Risset

Perazin

Perazin zawiera jako substancję czynną perazyny dimaleinian, który  należy do szerokiej grupy neuroleptyków. Wykazuje umiarkowane działanie uspokajające oraz działanie przeciwpsychotyczne. Mimo że jest wiele nowszych i bezpieczniejszych leków (z mniejszymi skutkami ubocznymi) perazyna nadal jest w Polsce popularna w leczeniu schizofrenii. Skutki uboczne w postaci wzrostu masy ciała i objawów spadku energii życiowej, często zniechęcają chorych do kontynuowania terapii.

Fluanxol

Fluanxol to lek o szerokich zastosowaniach. Jest typowym lekiem antypsychotycznym, stosowanym głównie przy schizofrenii. W mniejszych dawkach natomiast lek ma działanie anksjolityczne, oraz aktywizujące, dlatego także wykorzystywany bywa przy leczeniu nerwic i depresji. Skutki uboczne mogące wystąpić przy stosowaniu fluanxolu również zależą w dużej mierze od przyjmowanej dawki. Uczucie senności nie powinno wystąpić przy używaniu leku, jako antydepresantu, może natomiast być odczuwane, gdy pacjent stosował będzie dawki antypsychotyczne. Przyjmujący lek doświadczyć może także drżenia rąk, obniżenia popędu płciowego, oraz zaburzeń koncentracji.

Sulpiryd

Sulpiryd należy do atypowych leków antypsychotycznych. Mimo przynależności do tej grupy, stosowany jest przede wszystkim, jako lek aktywizujący. Jest skuteczny przy długotrwałej słabo nasilonej depresji, przy której większość leków z popularnych grup sobie nie radzi. Należy rozróżnić działanie Sulpirydu w niskich dawkach (do 200mg dziennie), od działania leku w dawkach dużo większych. Małe dawki powodują, że lek jest przede wszystkim antagonistą autoreceptorów dopaminowych, więc w istocie powoduje większą produkcję i wyrzut dopaminy. W dużych dawkach (powyżej 600mg) Sulpiryd jest antagonistą receptorów dopaminowych i wtedy właśnie wykazuje działanie antypsychotyczne przydatne przy leczeniu schizofrenii i zaburzeniach dwubiegunowych.

Abilify

Rispolept

Rispolept to nowoczesny lek antypsychotyczny. Lekarze przepisują go na wiele różnych schorzeń, jednak najczęściej jest stosowany przy schizofrenii. Nie tylko pomaga on zwalczyć objawy wytwórcze choroby (omamy), lecz także objawy negatywne (alienacja chorego, brak motywacji, obniżona emocjonalność)
Stosowany jest również przy Chad (choroba afektywna dwubiegunowa), oraz przy autyzmie. Ostatnio modne wśród lekarzy staje się również przepisywanie rispoleptu na depresję. Trend ten przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych.
Rispolept może powodować skutki uboczne, a tym najczęściej wskazywanym przez chorych jest wzrost masy ciała. Chorzy skarżą się również na pobudzenie i bezsenność.

Pernazinum

Pernazinum zawiera jako substancję czynną perazyny dimaleinian, który  należy do szerokiej grupy neuroleptyków. Wykazuje umiarkowane działanie uspokajające oraz działanie przeciwpsychotyczne. Mimo że jest wiele nowszych i bezpieczniejszych leków (z mniejszymi skutkami ubocznymi) perazyna nadal jest w Polsce popularna w leczeniu schizofrenii. Skutki uboczne w postaci wzrostu masy ciała i objawów spadku energii życiowej, często zniechęcają chorych do kontynuowania terapii.

Peragal

Peragal zawiera jako substancję czynną perazyny dimaleinian, który  należy do szerokiej grupy neuroleptyków. Wykazuje umiarkowane działanie uspokajające oraz działanie przeciwpsychotyczne. Mimo że jest wiele nowszych i bezpieczniejszych leków (z mniejszymi skutkami ubocznymi) perazyna nadal jest w Polsce popularna w leczeniu schizofrenii. Skutki uboczne w postaci wzrostu masy ciała i objawów spadku energii życiowej, często zniechęcają chorych do kontynuowania terapii.