Mobemid

Mobemid działa poprzez podwyższanie poziomu kluczowych neuroprzekaźników w mózgu. Zwiększa ilość, przede wszystkim, serotoniny i noradrenaliny, a w mniejszym stopniu dopaminy. Mobemid, a raczej moklobemid, który jest składnikiem mobemidu jest odwracalnym inhibitorem monoaminooksydazy (MAOi). To dość nowa grupa leków antydepresyjnych, młodszych braci nieodwracalnych MAOi, takich jak np. Fenelzyna. Mobemid przepisywany jest najczęściej wtedy, gdy zawiodą leki z innych grup antydepresantów. Lek stosowany jest także przy fobii społecznej. Lek łączy dwie dobre cechy, po pierwsze jest skuteczny, a po drugie jest dość bezpieczny (w przeciwieństwie do nieodwracalnych MAOi). Przy stosowaniu Mobemidu powinno się jednak unikać pewnych leków (przede wszystkim ssri i snri), aby nie doszło do prawdopodobnie śmiertelnych interakcji. Lek powodować może także skutki uboczne. Najczęściej spotykana jest suchość w ustach, oraz bezsenność i pobudzenie, choć to zazwyczaj znika po pierwszych dniach stosowania leku.

Aurorix

Aurorix stosowany jest przy różnego rodzaju depresjach, jednak jego skuteczność w porównaniu do innych leków widoczna jest przede wszystkim przy dystymii i depresji atypowej. Moklobemid, będący składnikiem aktywnym aurorixu, jest jedynym przedstawicielem grupy MAOi w Polsce. Dokładniej mówiąc należy do tzw. odwracalnych MAOi. Stosować go mogą również osoby cierpiące na fobię społeczną, gdyż jest również wyraźnie skuteczny w przypadku tej choroby (notabene fobia społeczna występuje bardzo często przy depresji atypowej). Stosując aurorix należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji z innymi lekami. Unikać zdecydowanie powinno się leków wpływających na układ serotoniny, aby ograniczyć możliwość pojawienia się (często śmiertelnego) syndromu serotoninowego. Aurorix raczej nie powoduje wyraźnych skutków ubocznych, chociaż zdażyć może się np. bezsenność.

Mocloxil

Lek Mocloxil zawiera aktywną substancję o nazwie moklobemid. Należy on do grupy inhibitorów monoaminooksydazy. Pośrednio zwiększa on ilość noradrenaliny, serotoniny, oraz w mniejszym stopniu dopaminy. Jest bardzo efektywny w leczeniu depresji, szczególnie w przypadkach w których chory skarży się na brak energii, oraz motywacji. Ważne, iż działa najczęściej szybciej od leków z grupy SSRI .Co ciekawe w większych dawkach pomocny bywa przy fobii społecznej. Czasami w Polsce używany jest do łagodzenia objawów ADHD

Jarvis

Jarvis to jedna z dostępnych na naszym rodzimym rynku marek leku wenlafaksyny. Jest to lek antydepresyjny, jednak pomimo zakwalifikowania do tej grupy, jego zastosowania są o wiele szersze. Pacjenci stosują Jarvis również przy nerwicy, w tym tej uogólnionej. Większość z nas słyszała o podgrupie leków, jaką jest SSRI. Jarvis jednak do niej nie należy, gdyż poza działaniem na układ serotoniny, wpływa także na pozytywnie na ilość noradrenaliny w synapsach.
Pacjentów stosujących Jarvis z pewnością ucieszy fakt, że jego skuteczność w walce z depresja została udowodniona klinicznie.
Stosowanie leku może przysporzyć różnych skutków ubocznych: Do najczęściej wspominanych przez użytkowników należą trudności z dojściem do orgazmu, senność, oraz nudności.
Problemem dla stosujących lek staje się często jego odstawienie: Gdy zmniejszymy dawkę leku, lub odważnie zupełnie z niego nagle zrezygnujemy, możemy spodziewać się różnych dziwnych (choć raczej niegroźnych) objawów takich jak uczucie wyładowań elektrycznych w głowie.

Moklar

Moklar to jeden z leków dostępnych na rynku polskim, którego substancją, której zawdzięczamy działanie jest moklobemid. Ten sam składnik znajdziemy w lekach, takich jak: aurorix, mobemid i mocloxil.
Pisząc ogólnie, Moklar jest antydepresantem, jednak to, co go wyróżnia to szczególna skuteczność przy depresji, w której inne leki kiepsko sobie radzą. Mowa tu o depresji atypowej (brak energii, motywacji, spanie zbyt długo, nastrój zależny od życiowych zdarzeń). Stosowany również jest przy fobii społecznej, co nie powinno szczególnie dziwić, gdyż fobia tego typu występuje szczególnie często u osób chorych na depresje atypową.
Stosowanie Moklaru u większości chorych nie powoduje skutków ubocznych. Lek może natomiast być źródłem różnych interakcji z innymi lekami. Wystrzegać się należy szczególnie leków z grupy ssri (i snri), takich jak seronil, czy seroxat.

Symfaxin

Symfaxin jest jednym z dopuszczonych w Polsce leków zawierających wenlafaksynę. Lek występuje w formie ER, czyli jest on o przedłużonym uwalnianiu. Wenlafaksyna dla wielu osób jest dobrym i silnym lekiem antydepresyjnym, lecz ma ona swoje wady. Problemem jest właśnie krótki okres trwania, a przez to działania leku w organizmie od przyjęcia dawki. Zmusza to osobę stosującą wenlafaksynę do przyjmowania leku kilkakrotnie w ciągu doby. Symfaxin ze względu na zastosowaną formę ER możemy brać raz dziennie.
Inną wadą leków, których składnikiem aktywnym jest wenlafaksyna, jest możliwość wystąpienia niepożądanych objawów w okresie odstawiania, bądź zmniejszania dawki leku. Może pojawić się uczucie dezorientacji, nerwowość, problemy z koordynacją, oraz inne.
Wenlafaksyna to lek popularny. Najczęściej przepisywany jest na depresję, oraz uogólnioną nerwicę.
Ciekawostka: Wenlafaksyna, jest w Stanach Zjednoczonych czasami przepisywana razem z mirtazapiną. Takie połączenie jest bardzo efektywne, a stosowane jest w przypadkach depresji, w walce, z którą inne leki zawiodły. Kombinacja tych duch leków, nazywana jest CRF (California rocket fuel ? kalifornijskie paliwo rakietowe)