Alprazolam

Alprazolam to składnik silnych leków uspokajających. Występuje w takich preparatach jak:

[catlist id=701]

 

Zomiren

Zomiren jest generycznym odpowiednikiem xanaxu. Jest pochodną benzodiazepiny, o krótkim okresie półtrwania, dlatego zażywa się go w dawkach dzielonych 2-3 razy dziennie. Ma dość wysoki potencjał uzależniający, dlatego zaleca się zażywanie go w jak najniższej skutecznej dawce terapeutycznej. Działa on natychmiastowo po zażyciu i wszelkie objawy ustępują już po kilkunastu minutach. Jest to bodajże najskuteczniejszy lek używany do leczenia wymienionych schorzeń. Oprócz tego lek działa uspokajająco, miorelaksacyjnie, a często również wywołuje lekką euforie, dlatego bywa używany również rekreacyjnie. Używany terapeutycznie, zgodnie z zaleceniami lekarza nie powoduje uzależnienia.

Neurol

Neurol to stosowany w psychiatrii lek pomocny przy leczeniu napadów lęku, oraz nerwic.Neurol nie leczy, lecz krótkotwale niweluje objawy lęku. Zawiera tę samą substancję aktywną, co leki takie jak xanax, czy afobam. Jest nią alprazolam, która należy do grupy benzodiazepin. Skuteczność neurolu przy różnego rodzaju nerwicach, oraz fobiach nie podlega wątpliwości, jego pozytywną stroną jest także szybkie działanie. O jego skuteczności dobitnie świadczy fakt, iż przy wzięciu zbyt dużej dawki wystąpić może skutek uboczny w postaci zbytniego ograniczenia strachu. Mimo jego efektywności lekarze ograniczają przepisywanie neurolu, ze względu na możliwość uzależnienia się pacjentów od tego środka. Szczególnie podatni na nie są osoby nadużywające alkoholu oraz ludzie z osobowością typu borderline. Zaznaczyć należy jednak, że u większości osób stosujących lek medycznie, a nie rekreacyjnie uzależnienie nie rozwinie się.

Lek jest silny, lecz najczęściej jest dobrze tolerowany. Oznacza to że poważne skutki uboczne występują rzadko. Moga natomiast się skutki stosowania, które niezbyt mocno uprzykrzają życie chorego – czasami objawem jest zbytnia potliwość, trudności z usypianiem, splątanie.

Alprox

Alprox to silny lek uspokajający. Przyepisywany jest przez lekarzy, aby usunąć objawy lęku, strachu i zdenerwowania. Alprox nie nadaje się do długotrwałej terapii, gdyż u części ludzi stosujących lek wywołać może uzależnienie. Lekarze zalecają, aby lek nie był stosowany dłużej niż 2 tygodnie.

Stosując alprox narażeni jesteśmy na skutki uboczne. Będąc silnym lekiem uspokajającym alprox wpływa negatywnie na naszą koncentrację i co za tym idzie możliwość kierowania pojazdami. Jazda samochodem po leku jest zwyczajnie bardzo niebezpieczna.

Lek występuje również w formie SR.

Xanax

Xanax to bardzo znany lek uspokajający. Jest lekiem skutecznym, oraz szybko działającym. W dawkach stosowanych do walki z napadami paniki, lub nerwicą nie wzmaga silnie senności. W Polsce, ze względu na obawy lekarzy stosowany jest prawie wyłącznie do krótkookresowego leczenia silnych nerwic.

Uznaje się, że tego leku nie powinno się jednorazowo używać dłużej niż 2 tygodnie. Ostrożność lekarzy jest uzasadniona, ponieważ nawet w dawkach medycznych (a nie rekreacyjnych), lek może przy długotrwałym stosowaniu wywołać u niektórych osób, zmiany w mózgu. Powodować może również uzależnienie. Niestety rozwija się ono bardzo szybko, np. już po miesiącu stosowania leku.

Lek może u państwa wywołać również inne skutki uboczne. Pojawić się mogą skrajne zaburzenia nastroju, od depresji, po hyperaktywność. Niestety znane są przypadki, kiedy xanax wywołał myślenie o samobójstwie. Pacjenci stosujący lek skarżą się czasami również na nadmierną potliwość, suchość w ustach, oraz uczucie zapchanego nosa.

Afobam

Afobam to odpowiednik uspakajającego leku Xanax. Pomóc może przy nerwicach, w okresie bardzo silnego stresu, oraz w napadach paniki. Jest lekiem o bardzo wysokiej skuteczności i pacjenci zazwyczaj zadowoleni są z jego efektywności. Niestety jest też lekiem problematycznym ze względu na dwa ryzyka, które jego stosowanie niesie. Po pierwsze z części badań naukowych wynika, że jego stosowanie, w zwykłych niepodwyższonych dawkach może długotrwale pogorszyć funkcjonowanie pewnych rejonów mózgu. Inną kwestią jest szansa pojawienia się uzależnienia od leku. Ten problem dotyczy jednak głównie osób używających Afobamu w wyższych niż standardowe dawkach (powyżej 2mg dziennie). W związku z powyższym lek przepisywany jest przez lekarzy niechętnie na dłuższe niż miesiąc okresy.

Afobam z reguły nie przyczynia się do powstrania poważnych skutków ubocznych. Jeśli nie występuje u nas alergia na alprazolam, ani nie łączymy leku z alkoholem możemy czuć się bezpieczni. Oczywiście w wyjatkowych okolicznościach okazać się może że my leku nie tolerujemy i np powoduje u nas halucynacje, wzmacnia lęki, czy pogarsza silnie nastrój. Może wydać się dziwne że lek potrafi spowodować trudności w zasypianiu (szczegulnie u starszych osób)