Arketis

Arketis zawiera Paroksetynę, substancję z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest lekiem dość bezpiecznym, stosowanym najczęściej przy depresji, ale także przy innych psychiatrycznych schorzeniach, takich jak zespół natręctw, czy fobia społeczna. Częstym objawem ubocznym stosowania leku jest podwyższenie masy ciała, ale ten akurat objaw jest charakterystyczny dla większości leków z grupy SSRI.

Rexetin

Rexetin to lek antydepresyjny. W aptekach dostać można poza rexetinem inne leki opierające swoje działanie na paroksetynie (np. Xetanor, czy Arketis). Tytułowy lek, często jest pierwszym lekiem, który chory dostaje na problemy z nerwicami, lub depresją. Lekarze skłonni są go przepisywać, ponieważ jest on dość bezpieczny i nie wchodzi w interakcje z często stosowanymi lekami. Należy jednak uważać, aby przypadkiem go nie przedawkować, gdyż jest to możliwe. Zanim ocenimy efektywność Rexetinu przy naszych problemach, powinniśmy dać mu czas, aby w pełni mógł zacząć działać. Jeśli po 5 tygodniach nie odczujemy pozytywnych zmian, powinniśmy poprosić lekarza o podwyższenie dawki, lub zmianę leku na inny. Rexetin może powodować uprzykrzające życie, choć niezbyt groźne skutki uboczne. Najczęstszymi są: senność, nudności i obniżenie libido. Wystąpić może również podwyższenie masy ciała.

Seroxat

Seroxat to jedna z nazw handlowych paroksetyny. To nowoczesny antydepresant, sprawdzający się w przypadkach silnych depresji. Stosowany jest nie tylko przy tym zaburzeniu. Lekarze przepisują seroxat również na nerwicę, fobie społeczną i lęki. Aby zaczął swoje faktyczne działanie należy ten lek przyjmować przynajmniej 4 tygodnie. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że seroxat nam pomoże, szczególnie, jeśli naszym problemem jest dystymia (słabo nasilona depresja ciągnąca się latami). Rozpoczynając stosowanie seroxatu powinniśmy przygotować się na możliwe wystąpienie skutków ubocznych. Pojawić się mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, problemy ze spaniem w ciągu nocy, nadmierna senność podczas dnia. Bardzo prawdopodobne jest obniżenie popędu płciowego i problemy z osiągnięciem orgazmu. Większość skutków ubocznych na szczęście minie w ciągu pierwszych tygodni od rozpoczęcia stosowania leku.

Xetanor

Xetanor jest jednym z kilku leków antydepresyjnych dostępnych w Polsce, których składnikiem aktywnym jest paroksetyna. Zastosowanie tego leku jest szerokie; lekarze przepisują go pacjentom na: depresję, nerwicę natręctw, fobię społeczną, lęki uogólnione, czy PTSD (zespół stresu pourazowego). Mężczyźni używają leku również przy problemach przedwczesnego wytrysku. Na faktyczne działanie leku trzeba poczekać kilka tygodni (jest to cecha charakterystyczna nie tylko tego leku, ale większości antydepresantów). Xetanor należy do tzw. nowoczesnych antydepresantów, niestety nie tak skutecznych, jak starsze dawniej popularne leki, ale za to bardziej bezpiecznych. Pacjenci czasami rezygnują ze stosowania leku, ponieważ akurat u nich powoduje on niemile widziane skutki uboczne. Pojawić się mogą: senność, nudności, nadmierna potliwość, czy (dość często) problemy z osiąganiem satysfakcji seksualnej.

Paroxinor