Apap

Lek Apap (kwas acetylosalicylowy) jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu łagodnego i umiarkowanego. Jest to lek OTC (over the counter, dostępny bez recepty).

Apap zazwyczaj zaleca się przyjmować w dawce 500-650 mg, co 4-6 godzin, maksymalnie do 4 razy dziennie. Jedna tabletka zawiera 500-650 mg kwasu acetylosalicylowego, więc dawka zalecana może wynosić od 1 do 4 tabletek dziennie. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem Apapa, ponieważ niektóre składniki leku mogą wpłynąć na zdrowie dziecka.

Przed użyciem leku Apap należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Należy zapoznać się z listą składników, w tym substancji powinowanych, wchodzących w skład leku, oraz dowiedzieć się o środkach ostrożności i przeciwwskazaniach.

Jeśli chodzi o zamienniki lub odpowiedniki leku Apap, dostępne w Polsce są tabletki Acard, Aspirin, Abol oraz Acidren, każdy z nich zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego. Acard jest lekiem przeciwhistaminowym, który jest stosowany w leczeniu alergii. Aspirin jest stosowany w leczeniu bólu, migren, astmy oskrzelowej i zapalenia stawów. Abol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu łagodnego i umiarkowanego. Acidren jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu łagodnego i umiarkowanego.

Dodatkowo, w Polsce istnieje kilka innych leków OTC o działaniach przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Są to: ibuprofen, paracetamol oraz naproksen. Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu łagodnego i umiarkowanego. Paracetamol jest stosowany w leczeniu bólów głowy, bólu menstruacyjnego, bólu związanego z przeziębieniem i grypą oraz bólu mięśniowego. Naproksen jest stosowany w leczeniu bólu stawów związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Wszystkie te leki można kupić bez recepty. Jednak należy pamiętać, że leki te mogą powodować działania niepożądane lub wystąpić interakcje z innymi lekami lub suplementami. Dlatego zaleca się skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Pyralgina

Pyralgina jest w Polsce szeroko stosowanym lekiem przeciwbólowym. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż w większości lepiej rozwiniętych krajów została ona albo wycofana z produkcji, albo przestano ją sprzedawać bez recepty. Jest uważana przez użytkowników za mocniejszy lek przeciwbólowy, od również popularnego paracetamolu. Stosuje się ją w dawkach od 500mg jednorazowo.

NO-SPA

[DrWidg_Content] Dostępne w aptekach pod nazwą: NO-SPA®, NO-SPA® AMPUŁKI, NO-SPA® Comfort, NO-SPA® forte, NO-SPA® Max

Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera. Stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Jako leczenie wspomagające może zostać użyta bezpiecznie i z pożądanym skutkiem: w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki. W schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu. [/DrWidg_Content]