Doreta

Przeciwbólowa Skuteczność lekarstwa doreta opiera się na tym, iż ma on nie jeden aktywny składnik zmniejszający odczuwanie bólu, lecz dwa: paracetamol, oraz tramadol. Ta kombinacja powoduje, że lek wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe, niż gdyby miał w swoim składzie sam tylko (choć swoją drogą także silny) tramadol. W Polsce mamy dostępne także inne produkty o składzie zbliżonym do dorety np. zaldiar i padolten.
W zależności od tego jak silny ból odczuwamy, a zarazem jak duży lek ma na nas efekt, mamy do wyboru dwa rodzaje tabletek. Jedna zawiera 37,5 mg tramadolu, oraz 325mg. Paracetamolu. Druga zawiera dwa razy więcej substancji aktywnych.
Zdarza się często, że doreta powoduje u nas skutki uboczne. Biorąc ten lek możemy odczuć wzmożoną senność, utrudniającą czasami normalne codzienne funkcjonowanie. Częste są także dolegliwości układu pokarmowego, jak nudności i wymioty. Groźne jest to, że lek, w szczególności brany w większych dawkach niż zalecane przez lekarza, oraz przez wiele dni może wywołać uzależnienie…

Pedolten

Padolten to silny lek przeciwbólowy. Jest to połączenie tramadolu (lek opioidowy) i paracetamolu (szeroko stosowany lek do walki ze słabym bólem, dostępny bez recepty). Badania wykazały, że stosowanie kombinacji zawartej w pedoltenie jest skuteczniejsze od używania każdej ze wspomnianych substancji aktywnych oddzielnie. Pedolten znalazł zastosowanie w leczeniu nasilonych bólów, np. związanych z chorobą nowotworową.
Lek nie jest wolny od skutków ubocznych: pacjenci mogą uskarżać się na zaparcia