Ortanol

Kiedy stosować Ortanol?

Ortanol stosujemy przede wszystkim, gdy mamy problem ze zgagą, jednakże lek ten ma zastosowanie również przy innych schorzeniach, w tym np. chorobie wrzodowej. Nie ma powodu wątpić w jego skuteczność – Pod różnymi nazwami takimi jak helicid, czy polprazol, lek stosowany był od lat.
Ortanol jest lekiem jednoskładnikowym ? zawiera omeprazol, który w Polsce dostępny jest bez recepty.

Jakie są skutki uboczne Ortanolu.

Skutki uboczne dla większości stosujących ortanol nie stanowią problemu. Występują bardzo rzadko. Czasami jest to nudność, wymioty, czy ból głowy. Niektóre osoby moga czuć się senne podczas stosowania ortanolu. Równie sporadyczne są problemy ze snem.

Pierwsze opinie o Ortanolu:

U mnie reflux to problem chroniczny, przez co wielokrotnie zmuszony byłem do spania w nocy na siedząco, aby treść żołądkowa nie dochodziła mi do gardła i nie powodowała piekącego bólu. Jak widzicie da się spać, a nawet wstać rano wyspanym po przesiedzianej nocy! Ortanol jest bardzo dobrym lekiem, pod tym względem, że objawy refluxu ustępują. Nie spowodował u mnie skutków ubocznych. Problem pojawia się, gdy leku zabraknie, bo wtedy moje problemy wracają jeszcze bardziej intensywne.

Paulus

Także polecam, ze zgagą trzeba walczyć, bo to przecież kwas, a kwas w niewłaściwym miejscu tj. gardło może spowodować nawet rany.

Anika

Omeprazolum 123ratio

Omeprazol jest lekiem z grupy inhibitorów pompy protonowej, który służy do leczenia chorób przełyku, schorzenia refluksowego i wrzodów żołądka. Jest on szeroko stosowany w celu zapobiegania nawrotom wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Lek stosuje się również do leczenia zapalenia okrężnicy i zespołu Zollingera-Ellisona.

Omeprazol jest dostępny w postaci tabletek, kapsułek i syropu, a także w postaci antyrefluksowej na receptę. Zalecana dawka wynosi 10-40 mg dziennie, w zależności od rodzaju choroby i nasilenia objawów. Dawka zazwyczaj jest podawana jednorazowo w postaci jednej tabletki lub kapsułki, lub pochłanianej jako syrop rano. Gdy lek stosuje się w postaci antyrefluksowej, wówczas dawka wynosi 20 mg leku na dobę, która jest podawana 1 lub 2 razy dziennie.

Lek powinien być przyjmowany wieczorem, ponieważ jego działanie najsilniej występuje po ok. 2-4 godzinach od jego przyjęcia. Jeśli po zastosowaniu tego leku dozna się braku poprawy lub nasilenia objawów, wówczas należy skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania dawki leku lub zastosowania innego leku.

Potencjalnymi zamiennikami omeprazolu dostępnymi w Polsce są Pantoprazol, Rabeprazol, Esomeprazol, Dexlansoprazol, Lansoprazol, Iprazol i Dexpanthenol. Te leki różnią się między sobą pod względem dawkowania, skuteczności, odpowiedzi na lek i przeciwwskazań. Dlatego przed wyborem odpowiedniego leku należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić odpowiedni lek w części lub w całości, w zależności od choroby i obecnych objawów.

Ponadto ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania leku i dawkowania. Zbyt wysoka lub zbyt niska dawka leku może spowodować niepożądane działania. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane lub objawy braku poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.