Nimesil

Nimesil to kontrowersyjny lek przeciwbólowy w postaci zawiesiny.

Lek jest skuteczny przy różnego rodzaju silnych bólach np. przy zapaleniu stawów, bolesnej miesiączce, czy po wycięciu migdałków. Lek możemy przyjmować zarówno bez, jak i z posiłkami, gdyż obecność pokarmu nie ma wpływu na jego wchłanianie

[visualizer id=”4786″]

Nimesil łączony jest niestety ze szkodliwym wpływem na wątrobę. W związku z tym w kilku krajach został wycofany ze sprzedaży (m. In. Hiszpania i Finlandia). Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, u których osób wystąpią problemy z wątrobą po spożyciu leku. Raczej nie powinno się go również stosować u dzieci.

Pacjenci używający leku, czasami doświadczają jego skutków ubocznych: Może wystąpić wysypka, nudności, wymioty, bóle głowy i uczucie gorzkiego smaku w ustach.

Aulin

Aulin to mocny lek nadający się do walki z bólem różnego pochodzenia.

Zawiera ten sam składnik aktywny, co, między innymi nimesil. Podobnie jak on, aulin ma także wielu przeciwników. Ich argumentem jest potencjalnie zły wpływ leku na wątrobę u niektórych pacjentów.

Lek spowodować może także krótkookresowe problemy z przewodem pokarmowym. Na ten skutek uboczny pacjentom często pomaga branie leku wraz z posiłkiem. Aulin występuje w formie tabletek, oraz saszetek z proszkiem do przygotowania zawiesiny. W każdej z tych form mamy do dyspozycji 100mg substancji aktywnej.

Minesulin

Minesulin, w jednym szeregu z nimesilem i aulinem jest lekiem przeciwbólowym zawierającym nimesulid. Lek możemy kupić na receptę w postaci tabletek, bądź jako proszek. Minesulin przepisywany jest na krótkotrwałe bóle. Racjonalność stosowania go przy bólach opuchniętych stawów jest kontrowersyjnym tematem. W mediach dominują krytyczne opinie o leku, jednak warto zwrócić także uwagę na jego pozytywne strony:

  • Minesulin, tylko w wyjątkowych przypadkach powoduje interakcje z innymi lekami, przez co wśród pacjentów leczonych dużą ilością różnych substancji jest preparatem mało ryzykownym.
  • Po drugie jednym z problemów przy stosowaniu leków niesteroidowych leków przeciwzapalnych są negatywne skutki uboczne ze strony górnego układu pokarmowego, w tym krwawienia. Te efekty dotyczą jednak w małym stopniu pacjentów używających Minesulinu.

Powodem złej prasy leku, są rzadkie przypadki uszkodzeń wątroby, nawet wymagające transplantacji tego narządu. Z tego względu minesulin powinniśmy używać tak krótko, jak tylko się da i nigdy nie pic alkoholu podczas kuracji.