Nootropil

Piracetam kojarzony jest w Polsce z marką Nootropil. Do jego zakupu konieczna jest recepta, choć w wielu krajach preparaty zawierające piracetam dostępne są w sklepach z suplementami. Nootropil najczęściej przepisywany jest przez lekarzy chorym po przebytym udarze mózgu. Ma za zadanie poprawić osłabione funkcje poznawcze. W podobnym celu lek stosuje się u osób starszych, z rozwijającą się demencją. Lek bywa polecany także osobom nadużywającym alkoholu, gdyż Nootropil ma możliwość regenerowania mózgu po uszkodzeniach, powstałych na skutek oddziaływania alkoholu etylowego. Lek używany jest także przez studentów, chcących poprawić swoją koncentrację, oraz pamięć. Ze względu na brak jednoznacznych wyników badań naukowych nie wiadomo jednak, jakie efekty lek wywołuje u osób zdrowych.

Areplex

Zyllt

Memotropil

Memotropil to nazwa handlowa piracetamu. Środek ten najczęściej jest używany u chorych po udarze mózgu, aby poprawić ich funkcje poznawcze. Piracetam używany jest również pozamedycznie, gdyż poprawia koncentrację, oraz ułatwia zapamiętywanie. Z dotychczasowych badań wynika także, iż lek przydaje się również osobom nadużywającym alkoholu, gdyż regeneruje mózg po uszkodzeniach powstałych na skutek działania tej substancji.

Lucetam

Lucetam to nazwa handlowa piracetamu. Środek ten najczęściej jest używany u chorych po udarze mózgu, aby poprawić ich funkcje poznawcze. Piracetam używany jest również pozamedycznie, gdyż poprawia koncentrację, oraz ułatwia zapamiętywanie. Z dotychczasowych badań wynika także, iż lek przydaje się również osobom nadużywającym alkoholu, gdyż regeneruje mózg po uszkodzeniach powstałych na skutek działania tej substancji.

Plavix

Plavix to zarejestrowany, lek przeciwpłytkowy stosowany w wielu chorobach sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu lub choroba wieńcowa. Lek znajduje się w grupie zwanej inhibitory cyklooksygenazy typu 2 (COX-2), należącej do grupy inhibitorów agregacji płytek krwi. Inhibitory agregacji płytek krwi są przepisywane, aby zapobiec powstawaniu u pacjentów blaszek miażdżycowych.

Plavix dawkowany jest doustnie, zazwyczaj w dawce 75 mg dziennie, jednak w przypadku pewnych problemów zdrowotnych lub bardzo poważnego ryzyka choroby wieńcowej, lekarz może zalecić odpowiednie zmiany dawki. Plavix zaleca się przyjmować przez cały okres leczenia. Lek można przyjmować z jedzeniem, aby ułatwić trawienie.

Jeśli pacjent ma alergię na jakikolwiek składnik leku Plavix, nie powinien go stosować. Przed użyciem Plavix należy poinformować lekarza o wszystkich bieżących problemach zdrowotnych i medykamentach, które pacjent stosuje. Ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń lekarza i stosowali się do wszelkich instrukcji pochodzących od lekarza, w tym zaleceń dotyczących dawkowania, przyjmowania, stosowania lub przyjmowania opieki nad tą formą leczenia.

Jest kilka zamienników/ odpowiedników leków Plavix dostępnych w Polsce. Są to: Kompensan, Clopidogrel, Iscover, Plagril, Pladogrel, Terokard, Klopistad, Ezocard, Ceruvin, Cloramfeni, Trombex i Zelites. Zamienniki Plavix zawierają w swoim składzie również inhibitory cyklooksygenazy typu 2 (COX-2).

Należy zachować ostrożność podczas stosowania tych leków, ponieważ każdy lek ma swoje własne skutki uboczne lub może wchodzić w reakcje z innymi lekami, które są stosowane przez pacjenta. Przed użyciem zamiennika Plavix należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat składników leku oraz dawkowania. Przed użyciem każdego zamiennika Plavix na gruncie leczenia konkretnego pacjenta należy skonsultować się z lekarzem.