Areplex

Zyllt

Atoris

Atoris to lek stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca i zawał mięśnia sercowego. Lek zawiera atorwastatynę – substancję czynną w postaci chlorowodorku. Działanie tego leku polega na zmniejszeniu stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i lipoprotein (lipoprotein o niskiej gęstości, a także cholesterolu o wysokiej gęstości). Atorwastatyna działa poprzez blokowanie enzymów produkujących cholesterol w wątrobie, co pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi.

Atoris powinien być przyjmowany doustnie, do 1 razu na dobę, w trakcie lub po posiłku. Dawka Atoris zależy od wieku, stanu zdrowia i leczenia. Dawki zazwyczaj ustala lekarz prowadzący, dlatego przed włączeniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Lek powinien być przyjmowany regularnie i nie należy przyjmować więcej niż maksymalna dawka zalecana przez lekarza.

Jeśli pacjent ma zamiar wstrzymać lub zmienić dawkę Atoris, powinien skonsultować się najpierw z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na potencjalne działania niepożądane, takie jak bóle mięśni, zawroty głowy, bezsenność lub nudności.

Niektóre zamienniki leku Atoris, które są dostępne w Polsce, to Tykator, Fluvastatin, Lipril, Quintor, Simitor, Lomacor, Atorin, Atorvastatinum, Liponorm, Sortis, Actalipid, Noten, Vasilip, Torvacard, Liponorm i Rosuvastatin. Te leki zawierają tę samą substancję czynną – atorwastatynę. Zmienia się jedynie marka i producent.

Każdy lek ma swoje własne działania niepożądane i przed zastosowaniem leku należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Nieterminowe stosowanie lub nadmierna dawka leków obniżających poziom cholesterolu może powodować poważne skutki uboczne, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza.

Zocor

Zocor to lek, który jest niezbędny jako uzupełnienie diety nisko cholesterolowej. Najlepsze rezultaty w obniżeniu poziomu cholesterolu całkowitego (zarówno tego złego jak i dobrego) uzyskuje się przy regularnym zażywaniu. Lek działa dwu-etapowo. Oznacza to, że obniża poziom cholesterolu złego natomiast wspomaga działanie pozytywne cholesterolu dobrego. Poprzez takie zachowanie wzmaga się efekt obniżenia i ustabilizowania na niskim poziomie zawartości cholesterolu we krwi.

Pierwsze efekty są zauważalne po tygodniowym zażywaniu. Jednakże stabilizacja występuje po co najmniej 2 tygodniach zażywania.  Kuracja najlepsze efekty wykazuje po 4 tygodniach regularnego podawania leku.

Simvasterol

Simvasterol jest lekiem podawanym w sytuacji wysokiego poziomu cholesterolu we krwi pacjenta. Jest lekiem z grupy leków o działaniu gwałtownie obniżającym stężenie cholesterolu we krwi. Podawanie go w sposób regularny obniża znacznie wielkości cholesterolu w jednostce krwi.

Lek o szybkim działaniu podawany w stanach wysokich poziomów cholesterolu. Wraz z lekiem musi być przestrzegana rygorystycznie dieta o obniżonej zawartości produktów o wysokiej zawartości cholesterolu.

Plavix

Plavix to zarejestrowany, lek przeciwpłytkowy stosowany w wielu chorobach sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu lub choroba wieńcowa. Lek znajduje się w grupie zwanej inhibitory cyklooksygenazy typu 2 (COX-2), należącej do grupy inhibitorów agregacji płytek krwi. Inhibitory agregacji płytek krwi są przepisywane, aby zapobiec powstawaniu u pacjentów blaszek miażdżycowych.

Plavix dawkowany jest doustnie, zazwyczaj w dawce 75 mg dziennie, jednak w przypadku pewnych problemów zdrowotnych lub bardzo poważnego ryzyka choroby wieńcowej, lekarz może zalecić odpowiednie zmiany dawki. Plavix zaleca się przyjmować przez cały okres leczenia. Lek można przyjmować z jedzeniem, aby ułatwić trawienie.

Jeśli pacjent ma alergię na jakikolwiek składnik leku Plavix, nie powinien go stosować. Przed użyciem Plavix należy poinformować lekarza o wszystkich bieżących problemach zdrowotnych i medykamentach, które pacjent stosuje. Ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń lekarza i stosowali się do wszelkich instrukcji pochodzących od lekarza, w tym zaleceń dotyczących dawkowania, przyjmowania, stosowania lub przyjmowania opieki nad tą formą leczenia.

Jest kilka zamienników/ odpowiedników leków Plavix dostępnych w Polsce. Są to: Kompensan, Clopidogrel, Iscover, Plagril, Pladogrel, Terokard, Klopistad, Ezocard, Ceruvin, Cloramfeni, Trombex i Zelites. Zamienniki Plavix zawierają w swoim składzie również inhibitory cyklooksygenazy typu 2 (COX-2).

Należy zachować ostrożność podczas stosowania tych leków, ponieważ każdy lek ma swoje własne skutki uboczne lub może wchodzić w reakcje z innymi lekami, które są stosowane przez pacjenta. Przed użyciem zamiennika Plavix należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat składników leku oraz dawkowania. Przed użyciem każdego zamiennika Plavix na gruncie leczenia konkretnego pacjenta należy skonsultować się z lekarzem.