Acc

Acc zawiera dawkę acetylocysteiny. Substancja ta rozrzedza wydzielinę, która nie tylko utrudnia nam oddychanie i powoduje kaszel, ale jest środowiskiem rozwoju bakterii. Acc, nie jest więc tylko lekiem na mokrą odmianę kaszlu, to także pomoc przy infekcjach dróg oddechowych.

Lek kojarzymy z reklam ten lek z zapewne z tego że ułatwia nam oddychanie. W istocie, tak jest. Tworzony śluz pod wpływem acc staje się bardziej wodnisty i z większą łatwością przychodzi mu opuszczenie dróg oddechowych.

Acc może być zastosowany również w przypadku zatrucia paracetamolem (badania jednak nie są tutaj jednoznaczne). Warto więc go mieć w apteczce, choćby z tego właśnie powodu.

Skutki uboczne stosowania acc występują rzadko najczęściej związane są z zastosowanie o wiele większej niż zalecana dawki leku. Mogą pojawić się wymioty, a nawet drgawki.

Acc Optima

Acc optima, zawiera ten sam składnik, co wszystkie leki z rodziny acc, mianowicie, acetylocysteinę. Działanie acetylocysteiny to głównie zmniejszanie lepkości wydzieliny, a poprzez to ułatwianie organizmowi jej usuwanie.

Fluimucil

Niewiele leków w Polsce ma w swoim składzie acetylocysteinę. To zaskakujące gdyż efektywność leków z nią w składzie jest niepodważalna. Fluimucil ułatwia udrożnienie dróg oddechowych (szczególnie oskrzeli) poprzez zmianę konsystencji śluzu. Odkrztuszanie staje się bardziej efektywne, a oczyszczone drogi oddechowe łatwiej radzą sobie z infekcją.

Fluimucil sprzedawany jest w formie tabletek musujących podobnie jak ACC)

Skutki uboczne nie powinny wystąpić, jeśli stosujemy dawki nieprzekraczające znacznie dawek określonych w ulotce. Gdy bardzo przesadzimy z lekiem możemy doprowadzić do pojawienia się wymiotów, oraz być może nawet uszkodzenia wewnętrznych organów.