Bupropion (Wellbutrin i Zyban)

Bupropion to nie tylko lek antydepresyjny, ale również substancja, która pomaga przy rzuceniu palenia. Jako andydepresant bupropion wykazuje działanie niepodobne do działania najpopularniejszych leków używanych przy depresji. Będąc inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny ma także inny profil skutków ubocznych.

Do czego służy wellbutrin i Zyban (nazwy handlowe bupropionu).

Bupropion najczęściej używany jest do leczenia depresji. Jego efektywność bardzo widoczna jest przy depresji, w której problemem jest uczucie zmęczenia i senność w trakcie dnia. Lek sprzedawany jest w Polsce pod nazwą Wellbutrin. W naszym kraju bupropion dopiero zdobywa popularność, choć prawdopodobnie będzie to stały trend, gdyż lek ten ma mniej problematyczne skutki uboczne, niż np. leki z grupy ssri, czy leki trójcykliczne. Nie powoduje zaburzeń seksualnych, oraz podwyższenia masy ciała.


Oprócz leczenia depresji wellbutrin czasami służy jako dodatek do leków ssri, aby zmniejszył intensywność seksualnych skutków ubocznych leków ssri.


Drugim zastosowaniem bupropionu jest rzucanie palenia. Po 7 tygodniach przyjmowania leku jedynie 27% palaczy stwierdziło, że chęć zapalenia jest dla nich problemem. Wśród osób, które przyjmowały placebo ten odsetek wyniósł 56%. Uważa się także, że bupropion przeciwdziała, lub przynajmniej spowalnia proces przybierania na wadze, który doświadczają osoby, które rzuciły palenie. Lek wykorzystywany do walki z nikotynizmem nosi w Polsce nazwę Zyban.


Ze względu na swoje działanie na układ dopaminy bupropion czasami jest także używany do leczenia fobii społecznej i adhd

Bupropion pomóc może także przy odchudzaniu. Podczas 6-12 miesięcznego okresu osoby przyjmujące 400mg bupropionu dziennie straciły 4,4kg. W grupie używającej placebo utrata wagi wyniosła średnio 1,7 kg.

Skutki uboczne wellbutrinu i zybanu.

  • Drgawki ? ryzyko drgawek przy stosowaniu bupropionu zależy bardzo mocno od dawki. Poniżej 300mg na dzień szansa wystąpienia drgawek wynosi 0, 1%, ale już 600mg podwyższa szansę wystąpienia drgawek do 2% (czyli 20 krotnie)
  • Nadciśnienie
  • Suchość w ustach
  • Bezsenność
  • Nadmierna potliwość

Opinie, dawkowanie i skutki uboczne leków

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij