SSRI

SSRI to grupa leków antydepresyjnych. Są one najczęściej przepisywanymi lekami na depresję w większości krajów świata. Popularność swoją zawdzięczają mało uciążliwym skutkom ubocznym.  SSRI są lekami bardzo szerokiego zastosowania: oprócz depresji, stosowane są również w nerwicy, fobiach i męskimi problemami z przedwczesnym wytryskiem.

W skład grupy ssri wchodzą:

 • Fluoksetyna (Bioxetin, Seronil, Fluoxetin, Prozac)
 • Citalopram (Cipramil, Citaxin, Citronil, Citabax)
 • Sertralina (Asentra, Zoloft, Luxeta)
 • Paroksetyna (Seroxat, Arketis, Rexetin, ParoMerck)
 • Escitalopram (Lexapro)

Jak działają ssri?

Pomimo tego, że dość łatwo rozszyfrować nazwę (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) tak naprawdę nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób leki ssri leczą depresję. Wiadomo, że poprzez zmniejszanie wychwytu zwrotnego, aktywna w przestrzeni międzysynaptycznej pozostaje większa ilość serotoniny, ale ciągle trwają spory na temat tego, dlaczego ta większa ilość serotoniny poprawia symptomy chorych na depresję (i nie tylko). Jeśli depresja miałaby zależeć po prostu od małej ilości serotoniny, dlaczego choroba nie mija od razu po dostaniu się leku do mózgu. Naukowcy domyślają się, że w grę wchodzi także działanie autoreceptorów serotoninowych, które muszą się odpowiednio przestawić. Nie jest nawet pewne to, czy serotonina odgrywa kluczową rolę w depresji. Przecież wiadomo od dawna, że leki podwyższające ilość dopaminy (bez działania na układ serotoninowy) charakteryzują się szybszym efektem antydepresyjnym, oraz wyższą skutecznością. Nie należy jednak podważać badań naukowych stanowiących o skuteczności tych leków, oraz opisów doświadczeń milionów ludzi, którym ssri uratowały życie.

Ile czasu potrzebne jest, aby ssri zaczęły działać?

Właściwie nie zdarza się, aby środki z tej grupy działały natychmiastowo. Czasami jednak, chory przez pierwsze dwa, trzy dni odczuwa wzmożony napęd i poprawiony nastrój. Te efekty jednak szybko mijają. Aby ssri zadziałały trzeba dać im czas. Przyjmuje się, że leki powinno się brać około 6 tygodni i dopiero potem oceniać ich efektywność. Zazwyczaj jednak efekt terapeutyczny pojawia się wcześniej, przy trzecim, lub czwartym tygodniu stosowania. Niestety, o ile efekty terapeutyczne każą na siebie czekać, o tyle skutki uboczne pojawiają się najczęściej już przy pierwszej tabletce. Często mijają one, gdy rozpocznie się właściwe działanie leku.

Czy ssri przestaje działać?

Czasami zdarza się, iż lek po pewnym czasie przestaje działać ? dobrym rozwiązaniem jest wtedy spróbowanie innego środka, również z grupy ssri. Zazwyczaj takie zamienianie leków, co kilka miesięcy, pozwala utrzymywać efekt terapeutyczny.

Jakie skutki uboczne mają SSRI?

Wszystkie ssri mają podobny mechanizm działania. Podobny nie oznacza jednak takiego samego. Drobne różnice w oddziaływaniu na mózg, oraz metabolizmie leków skutkują trochę innymi skutkami ubocznymi, mogącymi wystąpić, przy różnych rodzajach ssri.

Skutki uboczne leków SSRI:
 • Nudności
 • Nerwowość (bardziej prawdopodobna przy używaniu fluoksetyny)
 • Suchość w ustach
 • Potliwość
 • Senność
 • Problemy seksulane (obniżone libido, problemy z osiągnięciem orgazmu)

Co jeśli ssri nie działają?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy próbować dalej. Być może lekarz przepisywał zbyt małe dawki leków, a może po prostu ssri nie są odpowiednie dla twojego profilu genetycznego. Rynek leków antydepresyjnych jest bardzo różnorodny. Możesz spróbować także leków z innych grup:

Inne grupy leków antydepresyjnych:

 • SNRI, oprócz wpływu na serotoninę SNRI także wpływają na noradrenalinę. Przykładem leku z tej grupy jest efectin
 • DRI
 • MAOI, (jeśli twoja depresja nie jest bardzo silna i bardziej dotyczy braku energii i motywacji, niż nastroju, radzę porozmawiać z lekarzem o MAOI, gdyż ssri mogą być w takim przypadku kiepskim wyborem)
 • Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
 • NRI, mają profil działania zupełnie inny od ssri, więc być może okażą się skuteczne, zobacz np. Edronax
 • NDRI, skuteczniejsze od NRI, nie wpływają na układ serotoniny, więc także warto spróbować, sprawdź, co inni myślą o leku wellbutrin, który jest przedstawicielem tej wąskiej grupy.

Opinie, dawkowanie i skutki uboczne leków

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij