Acenol

Acenol występuje w dwóch dawkach: Acenol Forte 500 mg oraz Acenol 300 mg. Składa się z substancji czynnej- paracetamolu i substancji pomocniczych. Acenol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Skuteczny przy bólach głowy, miesiączkowych, nerwobólach czy bólach zębów. Należy pamiętać, że nie wolno spożywać alkoholu przy kuracji tym lekiem- alkohol nasila toksyczne działanie paracetamolu.

Metafen

Metafen to lek przeciwbólowy, którego skład odróżnia go od innych leków z jego kategorii. Zazwyczaj leki konstruowane są w taki sposób, że zawierają jeden składnik aktywny, Metafen ma natomiast 2. Poza standardowym paracetamolem, ma również ibuprofen.
Skutki uboczne leku wynikają głównie z obecności paracetamolu. Najpoważniejszym z nich jest możliwość uszkodzenia wątroby. O wiele częstszymi są jednak problemy mniejszej wagi, takie jak nudności, czy bóle brzucha.

Apap

Popularny lek przeciwbólowy ogólnego zastosowania. Stosowany dla dolegliwości takich jak: bóle głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne. Gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Wg opisu producenta lek obojętny dla szerokiego grona alergików, mający wąską listę przeciwskazań i interakcji z innymi lekami.

Pyralgina

Pyralgina jest w Polsce szeroko stosowanym lekiem przeciwbólowym. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż w większości lepiej rozwiniętych krajów została ona albo wycofana z produkcji, albo przestano ją sprzedawać bez recepty. Jest uważana przez użytkowników za mocniejszy lek przeciwbólowy, od również popularnego paracetamolu. Stosuje się ją w dawkach od 500mg jednorazowo.

Etopiryna

Etopiryna jest elementem naszej kultury medycznej. Sprzedawana nawet w kioskach występuje w bardzo prostym i zupełnie nienowoczesnym opakowaniu ? . Jej skład jest zupełnie nietypowy, wporównaniu do leków, na ból i gorączkę stosowanych dzisiaj. W etopirynie nie ma ibuprofenu, ani paracetamolu. Jest natomiast kwas acetylosalicylowy i (tutaj jest cześc nietypowa) etenzamid. Do leku dodana jest również kofeina znana z dobrego współgrania z lekami przeciwbólowymi.
Etopiryna jest znacznie bezpieczniejsza od leków zawierających paracetamol. To jest jej olbrzymi plus. Skutki uboczne wystąpić mogą jednak również i przy tym leku. Być może pojawią się u państwa problemy ze strony układu pokarmowego, a być może (co jest gorsze) szumy uszne, świadczące o zatruciu.

Ketonal

Czym właściwie jest Ketonal.

Ketonal to nazwa leku zawierającego stosowany w całym świecie ketoprofen. To w miarę silny lek przeciwbólowy. Stosowany jest przy poważnych, utrudniających w dużym stopniu życie bólach nawracających, na przykład związanych z reumatyzmem. Ketonal używany jest także często po operacjach, lub przy urazach sportowych. Czasami ketonal znajduje swoje użycie w stomatologii, przy bardzo silnych bólach zębów.

Jakie są formy ketonalu i czy jest to lek na receptę?

Najpopularniejszą formą ketonal -u są tabletki, oraz w przypadku leczenia bólu pourazowego ? żel. W aptece można również dostać plastry zawierające ketonal. Z przykrością muszę napisać, że ketonal jest na receptę i aby zdobyć lek trzeba najpierw udać się do lekarza.

Czy używając leku ketonal możemy narazić się na skutki uboczne?

Ketonal to silny lek i musimy liczyć się z tym, że nie jest to lek pozbawiony możliwych skutków ubocznych. Skutki uboczne zależą od drogi podania ? z całą pewnością podanie leku w formie żelu jest drogą bezpieczniejszą.
Nieprzyjemności związane z działaniami niepożądanymi mogą przyjąć postać bólów brzucha. Możliwe że przy stosowaniu ketonal ?u rzadziej chodzić będziemy do ubikacji, lub ilości oddanego moczu będą mniejsze. Możemy doświadczyć także bólu głowy i podniesionego ciśnienia krwi.

Pierwsze opinie ludzi biorących ketonal:

Mam cały czas zapas na wypadek bolesnych miesiączek. U mnie jest tak, ze najsłabszym lekiem jest ibuprom, potem mocniejsza jest pyralgina, a najmocniejszy to ketonal. Staram się jednak go unikać, bo słyszałam historie o tym, że wpływa wyjątkowo negatywnie na wątrobę. To zdanie pielęgniarek jednego ze szpitali w Łodzi, więc osób, które środki przeciwbólowe podają często pacjentom.

Ibuprom

Ibuprom to jeden z bardzo popularnych leków przeciwbólowych, które dostępne są bez recepty. Główny składnik leku to ibuprofen, a jego działanie przeciwbólowe trwa najczęściej od 4 do 8 godzin. Ciekawostką dotyczącą ibupromu jest to, iż stosowanie tego leku wiązane jest przez naukowców z mniejszą szansą wystąpienia choroby Parkinsona, względem grupy osób, które leku nie przyjmowały. Najczęściej stosowaną dawką ibuprofenu jest 200mg, choć stosuje się także 400mg. Ważne, aby nie przekraczać tych dawek, bo przedawkowania Ibupromu nie są sytuacjami rzadkimi. Nie są tak groźne, jak przedawkowania innych leków przeciwbólowych, takich jak np. paracetamol, ale w bardzo rzadkich przypadkach także mogą skończyć się śmiercią.
Skutki uboczne Ibupromu występują nieczęsto. Przy stosowaniu leku zgodnie z ulotką może sporadycznie wystąpić obniżenie ciśnienia krwi, ból głowy, czy nudności

Tramadol

Tramadol to jest dostępny w kapsułkach, ale również w kroplach. To silny i interesujący lek przeciwbólowy. Nie działa na wszystkich, ale jeśli już podziała to ból w większości wypadków ustępuje. Na świecie tramadol nie tylko stosowany jest do zwalczania silnego bólu. Lekarze w innych krajach przepisują go miedzy innymi na zespół niespokojnych nóg.
Tramadol nie jest tak silny jak morfina, jednak częściowo dzięki temu jego zastosowanie rekreacyjne (pozamedyczne) nie jest tak aż tak popularne. Tramadol działa jednak na podobne receptory opioidowe. Działanie tramadolu nie ogranicza się jednak do tego. Wpływa także na gospodarkę noradrenalinową i serotoninową.
Nie należy stosować leku razem z lekami antydepresyjnymi, między innymi z grupy SSRI (fluoksetyna, sertralina, itp.), gdyż naprawdę istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia groźnego dla zdrowia i życia zespołu serotoninowego.