Zyx

Zyx jest lekiem antyalergicznym najnowszej generacji (wywodzi się z leku starszej daty o nazwie zyrtec). Skuteczność leku budzi pewne wątpliwości, jednak istnieją badania, które wskazują że jest lekiem efektywnym.

Składnik aktywny, lewocetyryzyna, odkryta została niedawno (w 2001). W związku z tym czas pokaże, czy lek obarczony jest poważnymi długookresowymi skutkami ubocznymi.

Zyx jest chwalony za to, że nie powoduje uczucia senności. Wynika to z tego, że składnik aktywny tylko w małym procencie przenika do mózgu. Jest to duża zmiana w porównaniu do starszych preparatów, które znane były ze skutku ubocznego stosowania, jakim było uczucie zmęczenia, braku energii i senności.

Cezera

Cezera jest efektem postępu farmaceutów w dziedzinie leków antyalergicznych. Leki wcześniejsze były skuteczne, czyli znaczne zmniejszały reakcję alergiczną, jednak ich profil skutków ubocznych był taki, że pacjenci często woleli dalej cierpieć na alergię, niż odczuwać przykre skutki zażywania.

Największym problemem była senność, oraz spadek energii. Jak twierdzą producenci cezery udało im się stworzyć produkt, który nie osłabia koncentracji, ani nie powoduje znużenia w ciągu dnia. Cząsteczki cezery z trudem przechodzą do ośrodkowego układu nerwowego i to ma gwarantować że unikniemy większości skutków ubocznych.

Inną kwestią jest efektywność leku. Użytkownicy często wskazują że lek ten gorzej niż inne radzi sobie z objawami alergii. Zapraszam do podzielenia się opiniami.

Xyzal

Xyzal jest całkiem nowym lekiem antyalergicznym. Jest to młodszy brat zyrtecu, choć według badań to xyzal jest lekiem mocniejszym i powodującym zarazem mniejsze skutki uboczne. Lek w małych ilościach przechodzi przez barierę krew-mózg i dlatego nie powoduje, lub prawie nie powoduje senności. To ważne, gdyż większość chorych na choroby alergiczne prowadzi zwykłe, aktywne życie i senność pojawiająca się w środku dnia jest dużym problemem.

Większość leków, służących do walki z alergią dostępnych na rynku (tych niedziałających jedynie miejscowo, jak np. flixonase), nie jest pozbawiona tej wady i utrudniają chorym w różnym stopniu normalne funkcjonowanie.

Tytułowy lek, xyzal nie jest, niestety, pozbawiony wszystkich skutków ubocznych. Osoby używające leku czasami doświadczają problemów z ostrością widzenia, oraz suchością ust.

Xyzal dostępny jest jak na razie jedynie na receptę. Producent sprzedaje lek w postaci syropu i tabletek.

Będę bardzo wdzięczny jeśli podzielicie się państwo opiniami o leku.