Vytaros

Mobemid

Mobemid działa poprzez podwyższanie poziomu kluczowych neuroprzekaźników w mózgu. Zwiększa ilość, przede wszystkim, serotoniny i noradrenaliny, a w mniejszym stopniu dopaminy. Mobemid, a raczej moklobemid, który jest składnikiem mobemidu jest odwracalnym inhibitorem monoaminooksydazy (MAOi). To dość nowa grupa leków antydepresyjnych, młodszych braci nieodwracalnych MAOi, takich jak np. Fenelzyna. Mobemid przepisywany jest najczęściej wtedy, gdy zawiodą leki z innych grup antydepresantów. Lek stosowany jest także przy fobii społecznej. Lek łączy dwie dobre cechy, po pierwsze jest skuteczny, a po drugie jest dość bezpieczny (w przeciwieństwie do nieodwracalnych MAOi). Przy stosowaniu Mobemidu powinno się jednak unikać pewnych leków (przede wszystkim ssri i snri), aby nie doszło do prawdopodobnie śmiertelnych interakcji. Lek powodować może także skutki uboczne. Najczęściej spotykana jest suchość w ustach, oraz bezsenność i pobudzenie, choć to zazwyczaj znika po pierwszych dniach stosowania leku.

Tegretol

Lerivon

Lek Lerivon należy do czterocyklicznych środków antydepresyjnych. Działa on antydepresyjnie przynajmniej na dwa sposoby. Po pierwsze zmniejsza wychwyt zwrotny neuroprzekaźników (głównie noradrenaliny), lecz także podwyższa ich wyrzut. Lerivon, a raczej jego substancja aktywna, czyli mianseryna poza depresją znalazła zastosowanie przy leczeniu nerwic. Niektóre skutki uboczne odnotowane przy podawaniu leku mogą okazać się problematyczne. Szczególnie mowa tu o senności, oraz obserwowanym podwyższeniu masy ciała. Nieprzyjemne może także być odstawianie leku.

Aurorix

Aurorix stosowany jest przy różnego rodzaju depresjach, jednak jego skuteczność w porównaniu do innych leków widoczna jest przede wszystkim przy dystymii i depresji atypowej. Moklobemid, będący składnikiem aktywnym aurorixu, jest jedynym przedstawicielem grupy MAOi w Polsce. Dokładniej mówiąc należy do tzw. odwracalnych MAOi. Stosować go mogą również osoby cierpiące na fobię społeczną, gdyż jest również wyraźnie skuteczny w przypadku tej choroby (notabene fobia społeczna występuje bardzo często przy depresji atypowej). Stosując aurorix należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji z innymi lekami. Unikać zdecydowanie powinno się leków wpływających na układ serotoniny, aby ograniczyć możliwość pojawienia się (często śmiertelnego) syndromu serotoninowego. Aurorix raczej nie powoduje wyraźnych skutków ubocznych, chociaż zdażyć może się np. bezsenność.

Deprexetin

Deprexetin to nic innego, jak fluoksetyna. Jeśli nic wam ta nazwa nie mówi, to z pewnością więcej da wam informacja, iż deprexetin ma ten sam składnik aktywny, co słynny lek Prozac. Deprexetin brać możecie na depresje, nerwice, zaburzenia jedzenia, lub na zaburzenie przedwczesnego wytrysku. Na pierwsze dwie dolegliwości, jest jednym z najczęściej stosowanych leków (nie sam deprexetin, ale inne leki zawierające tak, jak i on fluoksetynę). Skuteczność jego nie jest jednak wysoka. Szczególnie kiepsko sprawdza się przy długotrwałych depresjach słabo nasilonych (dystymia). Jest jednak dość bezpieczny, więc lekarze chętnie go przepisują, jako lek pierwszego rzutu.
Nie jest to częsty skutek uboczny, ale zdarzyć się może, że osoba go stosująca przybierze na wadze. Bardziej prawdopodobny jest spadek libido u pacjenta używającego lek.

Inventum

Nowy produkt na rynku, który ma pomóc mężczyznom w utrzymaniu erekcji. W opakowaniu znajdują się 2 tabletki, które należy rozgryźć i rzuć- ta forma podania może być bardzo praktyczna.

Substancją czynną Inventum jest cytrynian syldenafilu, a 1 tabletka zawiera 25mg syldenafilu.

Inventum reklamowany jest jako środek leczniczy, ale konieczna jest stymulacja seksualna i stan podniecenia są potrzebne, żeby syldenafil przyniósł oczekiwane rezultaty.

Zaleca się stosowanie początkowej dawki wynoszącej 50 mg/24h. Należy przyjąć lek co najmniej na 60 minut przed aktywnością seksualną.

Fluxemed

Deprexolet

Tisercin