Nilogrin

Fraxiparine

Areplex

Warfin

Podstawowym lekarstwem przeciwdziałającym tworzeniu się zakrzepów żylnych jest Warfin. Walcząc z zakrzepicą, lek po pierwsze zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, a po drugie zmniejsza ryzyko kolejnych negatywnych następstw, u osób z już przebytym zawałem mięśnia sercowego.
Popularność leku wynika ściśle z jego dużej efektywności (Leki jemu podobne, z ta samą substancją aktywną mają silną pozycję już od 60 lat). Warfin zdecydowanie jest skuteczny, ale niestety jego dawka skuteczna, automatycznie jest też dawką znacznie zwiększającą ryzyko wystąpienia krwawień. Jeśli natomiast przyjmujemy dawkę bezpieczną to niestety jest ona zbyt mała by działać.
Drugim problemem związanym z Warfinem są jego interakcje z innymi lekami, lecz kłopot sprawiają również interakcje z niektórymi grupami produktów spożywczych, tutaj mamy na przykład warzywa liściowe.

Tritace

Z tritace mam dwuletnie ciekawe doświadczenia. Mam 58 lat. Przez pierwszy rok nie mogłem nic mu zarzucić. Dobrze uregulował moje ciśnienie, a brałem leku niewiele, bo 5mg. W ostatnich miesiącach znów pojawił się problem zbyt wysokiego ciśnienia i lekarz podwyższył mi tritace do 10mg. Wtedy zacząłem słyszeć dzwonienie w uszach. Teraz pytanie: Czy tritace spowodowało to dzwonienie czy po prostu była to konsekwencja ciśnienia. To jest jeden skutek uboczny.
Drugim nieprzyjemnym skutkiem były mimowolne skurcze mięśni. Z Internetu dowiedziałem się, że to może być efekt podwyższenia dawki leku. Tritace jednak brać nie przestaję, bo uważam, że to zbyt dobry lek by tak szybko z niego rezygnować. Na razie pobiorę suplementy magnezu, bo to powinno dać sobie radę ze skurczami. Jeśli nie pomoże, to wybiorę się na konsultację i może wtedy pomyślimy o jakiś zmianach.

Adavin

Ampril 10 mg

Xarelto

Lek Xarelto, zawierający rivaroksaban, jest jednym z niedawno wprowadzonych leków na receptę stosowanych w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył głębokich (DVT) lub zatorowości płucnej (PE). Ten lek jest również stosowany w profilaktyce zakrzepicy u dorosłych w przypadku sztucznego serca lub stawów biodrowych oraz u pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL).

Dawkowanie Xarelta zależy od rodzaju i rodzaju stosowanego leczenia. W leczeniu zakrzepowego zapalenia żył głębokich lub zatorowości płucnej zalecana dawka wynosi 15-20mg jeden raz dziennie, przyjmowany doustnie. W przypadku profilaktyki zakrzepicy z powodu sztucznego serca lub stawów biodrowych zalecana dawka wynosi 10-20mg jeden raz dziennie przyjmowany doustnie. W przypadku pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną, zalecana dawka wynosi 10 mg jeden raz dziennie przyjmowany doustnie. Lek należy przyjmować regularnie, bez poświęcania się, aby zapewnić optymalne leczenie.

Istnieją również potencjalne zamienniki leku Xarelto dostępne w Polsce. Na przykład lek Warfarin (zawierający antykoagulanty) jest stosowany w leczeniu DVT i PE. Jest również stosowany jako profilaktyka przeciwzakrzepowa w przypadku sztucznego serca. Lek Pradaxa (zawierający dabigatran) stosowany jest w leczeniu DVT i PE, a także w profilaktyce zakrzepicy u dorosłych z sztucznym sercem. Lek Eliquis (zawierający apixaban) stosowany jest w leczeniu DVT i PE, a także w profilaktyce zakrzepicy u dorosłych z sztucznym sercem.

Ponadto istnieją inne leki, które mogą być stosowane jako alternatywne lub uzupełniające rozwiązania w przypadku pacjentów z DVT i PE, w tym leki zawierające heparynę, heparynę z inhibitorami trombina i kwas acetylosalicylowy.

Obecnie Xarelto i jego zamienniki są dostępne wyłącznie na receptę w Polsce. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent musi skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia zalecanej dawki, aby upewnić się, że lek jest właściwie stosowany. Pacjenci powinni również informować swojego lekarza o wszystkich innych lekach, które obecnie stosują, w tym lekach ziołowych, witaminach, suplementach i innych lekach na receptę lub bez recepty.

Pradaxa