Folik

Z folikiem dobre jest to, że można dostać go bez recepty. Jestem lekarzem, przktykuje w Wałbrzychu. Czytałam wiele badań an temat skuteczności zapobiegawczej kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Folic nie kosztuje dużo, a jest warty tego by go stosować. Sytuacja z kwasem foliowym jest podobna do sytuacji omega-3. Tak omegi, jak i kwasu nam brakuje w codziennej diecie.

Acidum folicum

A kwas foliowy jak zawsze niedoceniany. Kobiety bierzcie go, bo ciąża może przyjść niespodziewanie. Panie bierzcie go (ja brałam), bo zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u dzieciaczków problemów z ser duchem. Panowie bierzcie, aby jakość waszej spermy była lepsza i zmniejszył się odsetek wad u dzieci. Nie proponuję acidum folicum, są pewnie inne tańsze odpowiedniki, nie ma co przepłacać. Jeśli nawet nie brać leków to warto jeść pokarmy bogate w kwas foliowy. To jest opcja najlepsza!

Kwas foliowy

Kwas foliowy to bardziej popularna nazwa witaminy B9. Jest to środek konieczny do naszego życia, przede wszystkim dla prawidłowego wzrostu oraz do produkcji czerwonych krwinek.
W ludzkim organizmie kwas foliowy jest magazynowany i trzeba czasu liczonego w miesiącach, aby nabawić się jego niedoboru. To prawda, nawet przy założeniu, że nasza dieta zupełnie będzie pozbawiona kwasu foliowego.
Trzeba zaznaczyć że dieta typowego Polaka w zupełności zapewnia nam wystarczająco kwasu foliowego.

Kwas foliowy, a ciąża

Stosowanie kwasu foliowego jest silnie promowane wśród kobiet chcących zajść w ciążę. Stosowanie go zmniejsza ryzyko pojawienia się u dziecka wad rozwojowych, więc a promocja jest uzasadniona.
Z drugiej strony jednak stosowanie przez kobietę znacznych dawek kwasu foliowego w okresie kiedy ma mało witaminy B12, jak uważają naukowcy może także spowodować problemy ? dorosłe dzieci tych matek, mogą stać się bardziej podatne na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca.

Kwas foliowy, dla mężczyzn

Kwas foliowy konieczny jest do produkcji spermy i podawany w dużych ilościach zmniejsza szansę pojawienia się uszkodzeń chromosomów wśród plemników.
Oto lista preparatów zawierających kwas foliowy:
[catlist id=473]