Medikinet

Medikinet jest lekiem służącym do łagodzenie objawów adhd i add (deficytu uwagi z, lub bez nadpobudliwością). Lek zawiera substancję czynną metylofenidat, która jest stymulantem (ta sama substancja  aktywna zawarta jest także w bardziej znanym leku: Concerta) OUN.

Modafinil

Modafinil to lek trudnodostępny na polskim rynku. Używany jest do leczenia narkolepsji, ale trwają prace badawcze nad dopuszczeniem leku do stosowania przy innych schorzeniach. Bardzo prawdopodobnym jest wykorzystywanie modafinilu w przyszłości do leczenia adhd i depresji. Na razie lek zdobywa swoją popularność, jako środek, który zwalcza senność i poprawia koncentrację (idealnie, więc pasuje do definicji tzw. smart drugs). Te cechy leku są ciekawe, zważając na to, iż lek nie jest stymulantem. Przypuszczać jednak można iż tak jak stymulanty lek również oddziałuje na system dopaminy.

Edronax

Edronax zawiera substancję aktywną z grupy andydepresantów. Jest to reboksetyna. Ten środek jest niezwyczajnym antydepresantem, ponieważ nie ma on wpływu na system serotoniny. Neutransmiter, na którym skupia swoje siły reboksetyna to noradrenalina. Ten profil działania wpływa na to, że edronax jest aktywizującym środkiem, choć raczej nie uznaje się go za stymulant. Czasami jest używany nawet do leczenia ADHD. Pozytywną cechą edronaxu jest to, że jest szybszy od innych antydepresantów. Dwa tygodnie może już być wystarczającym okresem, aby stwierdzić skuteczność, lub nieskuteczność środka. Stosowanie edronaxu wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia następujących skutków ubocznych: suchość w ustach, bezsenność, bóle głowy, a także, (co jest zaskakujące) senność.

Strattera

Strattera to lek do walki z ADHD. Jej substancja aktywna atomoksetyna, jest mniej skuteczna od leków z grupy stymulantów, ale traktowana jest, jako lek bezpieczniejszy. Uważa się, że strattera lepiej radzi sobie z adhd, w którym dominują problemy z uwagą, (tzw. ADHD-PI), gorzej natomiast, gdy podawana jest chorym z dominującą impulsywnością i hiperaktywnością. Lek powinno się przyjmować przez kilka tygodni, aby sprawdzić jego działanie. Do możliwych skutków ubocznych leku zaliczyć można suchość w ustach i bezsenność. Rodzice łatwiej godzą się na leczenie swoich dzieci stratterą, gdyż pozbawiona jest aury substancji uzależniającej, czego nie można powiedzieć o innych lekach na adhd (zawierających metylofenidat).

Wellbutrin

Wellbutrin jest lekiem zawierającym Bupropion. Jest to środek antydepresyjny, który oddziałuje na neuroprzekaźniki dopaminę i noradrenalinę. Szczególnie przydatny jest w depresjach przebiegających ze słabym napędem pacjenta. Stosowany jest także przy uzależnieniu od nikotyny.

Concerta

Concerta jest lekiem służącym do leczenia objawów adhd i add. Metylofenidat, jej główny składnik należy do grupy stymulantów. Concerta bardzo pomaga, a właściwie umożliwia chorym na adhd skupianie się na zadaniach i zmniejsza ich impulsywność. Lek w Polsce zarejestrowany jest jedynie dla dzieci. Skutkiem ubocznym leku jest obniżenie apetytu, co może mieć wpływ na spowolnienie tempa wzrostu dzieci. U osób leczonych większymi dawkami pojawić się mogą również tiki. Lek, choć niezarejestrowany do takich celów, jest również stosowany do leczenia fobii społecznej i depresji.