Aspirin

Aspirin, popularnie nazywana Aspiryną to lek o szerokim zastosowaniu.

Przede wszystkim działa przeciwbólowo w różnych postaciach bólu i różnych cześć ciała. Dodatkowo przeciwdziała gorączce i powoduje złagodzenie objawów podwyższonej temperatury. Jest to lek znany od dawna i skuteczny dla większości użytkowników. Jest to lek wykorzystywany w leczeniu bóli umiarkowanych i małych. Nie stosuje się go przy występowaniu bólu dużego gdyż ogranicza się podawanie dużych ilości tego leku jednocześnie.

Etopiryna

Etopiryna jest elementem naszej kultury medycznej. Sprzedawana nawet w kioskach występuje w bardzo prostym i zupełnie nienowoczesnym opakowaniu ? . Jej skład jest zupełnie nietypowy, wporównaniu do leków, na ból i gorączkę stosowanych dzisiaj. W etopirynie nie ma ibuprofenu, ani paracetamolu. Jest natomiast kwas acetylosalicylowy i (tutaj jest cześc nietypowa) etenzamid. Do leku dodana jest również kofeina znana z dobrego współgrania z lekami przeciwbólowymi.
Etopiryna jest znacznie bezpieczniejsza od leków zawierających paracetamol. To jest jej olbrzymi plus. Skutki uboczne wystąpić mogą jednak również i przy tym leku. Być może pojawią się u państwa problemy ze strony układu pokarmowego, a być może (co jest gorsze) szumy uszne, świadczące o zatruciu.

Ibuprom

Ibuprom to jeden z bardzo popularnych leków przeciwbólowych, które dostępne są bez recepty. Główny składnik leku to ibuprofen, a jego działanie przeciwbólowe trwa najczęściej od 4 do 8 godzin. Ciekawostką dotyczącą ibupromu jest to, iż stosowanie tego leku wiązane jest przez naukowców z mniejszą szansą wystąpienia choroby Parkinsona, względem grupy osób, które leku nie przyjmowały. Najczęściej stosowaną dawką ibuprofenu jest 200mg, choć stosuje się także 400mg. Ważne, aby nie przekraczać tych dawek, bo przedawkowania Ibupromu nie są sytuacjami rzadkimi. Nie są tak groźne, jak przedawkowania innych leków przeciwbólowych, takich jak np. paracetamol, ale w bardzo rzadkich przypadkach także mogą skończyć się śmiercią.
Skutki uboczne Ibupromu występują nieczęsto. Przy stosowaniu leku zgodnie z ulotką może sporadycznie wystąpić obniżenie ciśnienia krwi, ból głowy, czy nudności

Pyralgina

Pyralgina jest w Polsce szeroko stosowanym lekiem przeciwbólowym. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż w większości lepiej rozwiniętych krajów została ona albo wycofana z produkcji, albo przestano ją sprzedawać bez recepty. Jest uważana przez użytkowników za mocniejszy lek przeciwbólowy, od również popularnego paracetamolu. Stosuje się ją w dawkach od 500mg jednorazowo.

Aulin

Aulin to mocny lek nadający się do walki z bólem różnego pochodzenia.

Zawiera ten sam składnik aktywny, co, między innymi nimesil. Podobnie jak on, aulin ma także wielu przeciwników. Ich argumentem jest potencjalnie zły wpływ leku na wątrobę u niektórych pacjentów.

Lek spowodować może także krótkookresowe problemy z przewodem pokarmowym. Na ten skutek uboczny pacjentom często pomaga branie leku wraz z posiłkiem. Aulin występuje w formie tabletek, oraz saszetek z proszkiem do przygotowania zawiesiny. W każdej z tych form mamy do dyspozycji 100mg substancji aktywnej.

Deespa

Nowy lek przeciwbólowy na rynku farmaceutycznym. Polecany szczególnie przy bólach menstruacyjnych oraz bólach spowodowanych skurczami jamy brzusznej, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w zespole jelita drażliwego, w zaparciach i wzdęciach jelit.

Jedna tabletka Deespa zawiera 40 mg drotaweryny.
W składzie znajdziemy jeszcze:
– celulozę mikrokrystaliczną,
– krospowidon,
– magnezu stearynian.

Tramal

Tramal to silny lek używany do łagodzenia silnego bólu. Nie tylko działa on na receptory opioidowe, jak inne silne leki przeciwbólowe, np. morfina, to jego działaniem jest również uwalnianie serotoniny i działanie, jako inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Wpływanie na układ serotoniny tramalu wiąże się z całkiem groźnymi interakcjami z innymi lekami.

Po pierwsze leku nie należy używać stosując MAOi. Unikanie MAOi w Polsce raczej nie jest problemem, gdyż leki tego typu przepisywane są z wielkim oporem. Po drugie, co dotyczy znacznie większej ilości osób nie można łączyć SSRI i tramalu. Sprawa nie jest błacha, gdyż niestosowanie się do tej zasady może doprowadzić do syndromu serotoninowego.

Tramal czasami znajduje inne zastosowanie, niż oryginalne przeciwbólowe: przez niektórych stosowany jest, jako antydepresant i lek uspokajający. Dobrze sprawdza się także, jako lek ułatwiający odstawienie wenlafaksyny.

Poltram

Poltram to generyczny odpowiednik tramalu. Tak jak i on zawiera w składzie substancję aktywną: tramadol. Poltram działa silnie przeciwbólowo, jednak doświadczenia wielu pacjentów wskazują na to, że Poltram nie działa równie dobrze na wszystkich.
Duża skuteczności poltramu wiąże się jednak z całkiem dużą ilością skutków ubocznych. Mogą państwu zdarzyć się takie problemy jak senność, uczucie nadmiernego zmęczenia, nudności, zbytna potliwość.

Paracetamol

Pyralginum

Pyralgina jest w Polsce szeroko stosowanym lekiem przeciwbólowym. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż w większości lepiej rozwiniętych krajów została ona albo wycofana z produkcji, albo przestano ją sprzedawać bez recepty. Jest uważana przez użytkowników za mocniejszy lek przeciwbólowy, od również popularnego paracetamolu. Stosuje się ją w dawkach od 500mg jednorazowo.