Endometrioza

Endometrioza polega głównie na rozrastaniu się tkanki śródmacicznej endometrium poza obszar miednicy. Ogniska endometrium mogą zagnieździ się w jajowodach, na jajnikach, ściance macicy czy w okolicach około macicy- zatoce Douglasa. Podlegają one takiemu samemu cyklowi jak zdrowa tkanka endometrium. Zmiany endometrialne z każdym cyklem mogą ulec powiększeniu a niemające ujścia skrzepy tworzą ogniska zapalne bądź torbiele. Początkowymi sygnałami mogą by ostre bóle podbrzusza, a w końcowym etapie mogą powodować niepłodność. Lekarze przyjmują, że co u drugiej niepłodnej kobiety przyczyną jest właśnie endometrioza. Objawią się to między innym zaburzoną zdolnością tkanki macicy do implementacji zarodka.
Objawy endometriozy:
Do najczęstszych objawów należą między innymi bardzo bolesne miesiączki, nieregularne okresy, krwawienia w trakcie cyklu, ból podczas stosunku seksualnego, nadmierne zmęczenie i sennośc a także wiele innych.
Dodatkowe informacje o objawach znajdziesz na naszej specjalnej podstronie o OBJAWACH ENDMETRIOZY
Przyczyny i przebieg choroby
Etiologia endometriozy ciągle nie jest znana współczesnej medycynie, a co gorsze często bardzo późno jest wykrywana przez lekarzy. Zdarza się, że do ostatecznej diagnozy tej choroby lekarz zleca laparoskopię bądź laparotomię z biopsją.
Dodatkowym przykrym aspektem tej choroby jest zły stan psychiczny kobiet wynikający z pogarszającego się stanu zdrowia, bezsilności a także lęku o możliwośc posiadania potomstwa.
Leczenie
Endometrioza należy do chorób przewlekłych i nieuleczalnych. Leczenie polega na łagodzeniu bólu i spowalnianiu wzrostu tkanki endometrialnej. Do pierwszej grupy leków należą niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ a do drugiej analogi GnRH.