Ból głowy

Najczęściej spotykany w obecnym społeczeństwie zespół odczuwanego bólu objawiający się niezwykle szybkim i dotkliwym odczuciem bólu w okolicach centralnego ośrodka nerwowego- głowy. Dodatkowo występują zawroty głowy, problemy widzenia, a nawet zachwiania równowagi i zmniejszenie aktywności życiowej osoby.

Tego rodzaju objawy występują przede wszystkim jako skutek zwiększonego stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego. Niekiedy mogą również wystąpić nudności lub inne bardziej skrajne objawy. Cechą wszystkich tego rodzaju zaburzeń jest szybkość powstania i utrzymywania się tego stanu przez kilka- kilkanaście godzin. Stan ten jest niezwykle uciążliwy dla osoby stąd też doraźne i szeroko rozpowszechnione środki uśnieżające ból są powszechnie stosowane. To nie przypadek, że wszyscy znamy doskonale nazwy leków takich jak paracetamol, czy aspiryna.

Wiele osób, szczególnie w początkowym stadium choroby, myli cykliczne i nawracające bóle głowy z rozwijającą się u niego migreną. Jest to jednak dolegliwość nieco inna wymagająca konsultacji specjalistycznej lekarza.

Czym zwalczymy ból głowy?

  • Pyralgina, czyli metamizol sodowy – jest u nas dostępny bez recepty, choć Polska jest tu raczej wyjątkiem na arenie międzynarodowej. Pyralgina jest w porównaniu do innych leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty bardzo skuteczna, szczególnie polecana jest osobom, na które paracetamol nie działa.
  • Paracetamol – oczywiście bardzo popularny lek (bez recepty), ale jego używanie w choćby niewiele większych dawkach od zalecanej może skończyć się tragicznie dla wątroby. Alkohol przy paracetamolu podwyższa jeszcze ryzyko uszkodzeń tego organu.
  • Aspiryna – królowa leków przeciwbólowych; Działa w 50-60 procentach przypadków bólu głowy, ale jej działanie przeciwbólowe można wzmocnić spożywając kofeinę, choć ta droga nie jest odpowiednia dla osób z podwyższonym ciśnieniem. Regularne używanie niskich dawek aspiryny obniża szansę przedwczesnej śmierci na choroby serca.
  • Ibuprofen – lek o skuteczności podobnej do paracetamolu, ma jednak bardzo ważną nad nim zaletę: małe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych szkodliwych objawów przy przedawkowaniu.
  • Tramal, czyli tramadol – lek przeciwbólowy należący do grupy opioidów, bardzo skuteczny, choć rzadko stosowany. Jego działanie nie opiera się wyłącznie na interakcji z receptorami opioidowymi, ale również na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.
  • Kodeina – lek ten zamienia się w organizmie człowieka w morfinę, której działanie przeciwbólowe jest szeroko znane. Często kodeina łączona jest z innymi substancjami przeciwbólowymi np. paracetamolem. Niezłym pomysłem jest używanie kofeiny przy stosowaniu kodeiny, gdyż może to wzmocnić jej działanie przeciwbólowe, ale także znieść problem skutku ubocznego, jakim jest ospałość, często występująca, przy stosowaniu kodeiny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 Replies to “Ból głowy”

  1. Ból głowy, to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, jednak nie należy jej lekceważyć, bo może być objawem poważnej choroby. Dlaczego ból głowy tak często nas nęka? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy? Czy ból głowy może świadczyć o poważnych chorobach?