Autyzm

Co to jest autyzm?

Autyzm jest chorobę mózgu, która bierze się z upośledzenia jego rozwoju. Ludzie autyzmem mają problemy z komunikowaniem i interakcjami z innymi. Dziecko autystyczne może sprawiać wrażenie odizolowanego, może nie być skore do utrzymywania kontaktu wzrokowego, może nie chcieć bawić się w typowy dla innych dzieci sposób. Oznaki występowania autyzmu różnią w zależności od człowieka. Mogą być poważniejsze u jednych i łagodniejsze u innych. Dlatego rozróżniamy słabo funkcjonujący, oraz wysoko funkcjonujący autyzm, w zależności od nasilenia symptomów i ogólnej inteligencji osoby autystycznej.

Lista symptomów autyzmu:

  • Unikanie kontaktu wzrokowego i przytulania się.
  • Nie odpowiadanie na głos i inne dźwięki
  • Brak reakcji na własne imię
  • Brak mowy, lub słabe jej używanie
  • Nadmierne skupianie się wzrokiem na jakiś elementach otoczenia
  • Brak zrozumienia gestykulacji
  • Konieczność działania w uporządkowanym środowisku
  • Brak strachu przed okaleczeniem

Co jest powodem występowania autyzmu?

Doktorzy nie są pewni co jest powodem autyzmu. Niektóre badania wskazują na czynnik genetyczny. Inne problemy medyczne, lub czynniki środowiskowe także mogą mieć znaczenie. W wielu przypadkach nie da się wskazać powodu wystąpienia autyzmu. Chłopcy mają większe prawdopodobieństwo choroby niż dziewczynki.

Czy szczepionki powodują autyzm?

Nie, choć taki pogląd był bardzo często powtarzany. Badania nie wykazują związku między autyzmem, a używaniem szczepionek.

W jaki sposób autyzm jest diagnozowany?

Nie istnieje test laboratoryjny, który pozwala zdiagnozować, lub wykluczyć autyzm. W związku z tym autyzm diagnozuje się na podstawie zachowania dziecka.

Czy w dzisiejszych czasach autyzm występuje częściej niż kiedyś?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, gdyż prawdą jest, iż teraz na pewno więcej osób jest diagnozowanych. Może to jednak znaczyć po prostu iż choroba jest lepiej rozpoznawana przez lekarzy.

Jak leczyć autyzm?

Leki i suplementy diety często są przepisywane, aby uwolnić dziecko z autyzmem od takich częstych symptomów jak problemy ze snem, czy ogólna irytacja. Przepisywane są leki z wielu klas, najczęściej jednak są to leki psychoaktywne, takie jak antydepresanty, stymulanty i leki antypsychotyczne. Badania skupiają się ostatnio właśnie na podgrupie tych ostatnich, czyli na atypowych lekach antypsychotycznych. Szczególne zainteresowanie wzbudza risperidon.

Z drugiej strony poddawana jest wątpliwości skuteczność leków ssri.

Wiele rodziców próbuje podawać swoim autystycznym dzieciom suplementy diety w celu wyeliminowania autyzmu. Znajduje to jednak oparcie przede wszystkim w medycynie alternatywnej. Specjaliści z tej dziedziny twierdzą np. że podawanie dużych dawek witaminy B5 i magnezu jest niebywale pomocna. Poleganie, jednak na tego typu wiedzy może okazać się niebezpieczne, np. ze względu na skutki uboczne, które witamina B5 może przynieść długookresowo.