Antydepresanty bez recepty

Antydepresanty bez recepty

Nie przy wszystkich lekach antydepresyjnych konieczna jest recepta. O dziwo substancje, które zakupić możemy w aptece, lub w Internecie wcale nie muszą być mniej efektywne od tych standardowych leków. Zdecydowanie jednak wiedza na ich temat nie jest szeroka. Niektóre ze środków o właściwościach antydepresyjnych, które z łatwością można kupić przez Internet zawierają substancje, będące składnikami rzeczywistych leków (do zakupu tych leków konieczna jest już jednak recepta).

  • Dziurawiec – najpopularniejszymi środkami o właściwościach przeciwdepresyjnych, są te opierające swój skład na dziurawcu. Dziurawiec ma co najmniej dwa składniki mogące poprawiać nastrój chorego. Są to hyperforin i hiperycyna. Więcej na temat dziurawca znajduje się w tym artykule: Dziurawiec (SJW). Dodam tylko ze preparaty na bazie dziurawca są bardzo łatwo dostępne w aptekach. Najpopularniejszym na pewno jest Deprim, ale jest też kilka innych podobnych produktów, między innymi Depresplant, czy Hyperosedat.
  • 5-htp – wiele mówi się także o 5-htp. Jest to prekursor serotoniny, a więc neuroprzekaźnika, którego niedobór łączony jest z depresją. Użytkownicy 5-htp często chwalą środek za to, że działa on szybciej niż standardowe antydepresanty. Odczucia po spożyciu 5-htp to zazwyczaj uczucie relaksu, a także poprawa nastroju. Nierzadka jest także większa senność. 5-htp nie powinno być używane razem z niektórymi lekami wpływającymi na układ serotoniny, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia syndromu serotoninowego.
  • L-DOPA to prekursor dopaminy. O ile czysty środek L-DOPA dostępny jest na receptę, to już bez recepty kupić można ekstrakt z rośliny Mucuna Pruriens, który również zawiera L-DOPę Jedna z teorii występowania depresji, łączy chorobę z niedoborem dopaminy. Za słusznością tej tezy przemawia fakt, że środki, które podwyższają poziom tego neuroprzekaźnika w przestrzeniach międzysynaptycznych, prawie zawsze prezentują natychmiastowe i silne działanie antydepresyjne. W małych ilościach alkohol powoduje zwiększenie wyrzutu dopaminy. Znacznie silniej niż alkohol działa np. amfetamina.