ADHD

Co to jest ADHD?

ADHD to medyczne zaburzenie, które charakteryzują trudności z uwagą(koncentrowanie się, jak również koncentracji utrzymywanie) lub/i nadpobudliwość i impulsywność.
Te powyższe symptomy muszą być jednak na tyle poważne, iż powodują poważne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu w przynajmniej dwóch środowiskach (np. w szkole i w domu). Problemem społecznym jest nie tylko samo ADHD, ale także choroby, które współwystępują z tym schorzeniem. Przykładem może być aż 40% szansa na zdiagnozowanie depresji u dziecka chorego na adhd.

Rodzaje (podtypy adhd)

  • ADHD-PI, czyli adhd z dominującymi problemami z uwagą, ale brakiem nasilonej nadpobudliwości ruchowej (zobacz więcej na temat, ADHD-PI)
  • ADHD-H, czyli adhd, w którym najważniejszym problemem jest nadpobudliwość (hyperaktywność) i impulsywność (zobacz więcej na temat ADHD-H)
  • ADHD-C, czyli adhd łączące cechy oby dwóch grup


* Niektórzy specjaliści (np. Dr. Russell Barkley) twierdzą, że subtypy adhd tak bardzo się od siebie różnią, że powinny być traktowanej, jako oddzielne jednostki chorobowe.

Co powoduje ADHD?

W ADHD bardzo wyraźne są zmiany w mózgu. Pośrednią przyczyną jest, więc inna budowa i inne funkcjonowanie mózgu u osób z ADHD w porównaniu z osobami zdrowymi. Zmiany te polegają na:

  • Mniejszej wielkości płata czołowego
  • Opóźnienie rozwoju płata skroniowego

Najważniejsze zmiany są jednak na poziomie neurotransmiterów: osoby z adhd mają zmniejszoną ogólną ilość, dopaminy, ale także statystycznie znacząco zwiększoną ilość transporterów dopaminy (DAT). Również metabolizm glukozy jest obniżony (przeciętnie o 8%).Te wszystkie zmiany mają przede wszystkim podłoże genetyczne. Wskazują na to np. badania z udziałem bliźniaków (pokazują one to, że zestaw genów odpowiada za 75% przypadków ADHD).

Jak leczyć ADHD?

Najczęściej stosowanymi i najskuteczniejszymi lekami są stymulanty. Najczęściej stosowanym jest metylofenidat (np. concerta) Ostatnio popularność również zdobywają leki z innej grupy, inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny: atomoksetyna (strattera) i reboksetyna (edronax). Czasami stosowane są także klonidyna (iporel) i MAOi (np. moklobemid, który w Polsce sprzedawany jest między innymi pod takimi markami jak Aurorix, Mocloxil, czy Mobemid).

Istnieją także naturalne sposoby radzenia sobie z adhd:
  • EEG biofeedback
  • Suplementy diety (przede wszystkim kwasy Omega 3)

Więcej o adhd: