ADHD z nadpobudliwością (ADHD-PH)

ADHD-PH (lub ADHD-PH/I) oznacza ADHD, w którym dominują problemy z nadpobudliwością. Osoby dotknięte tym rodzajem ADHD są bardzo impulsywne i ruchliwe, w związku z tym rodzice lub nauczyciele dość łatwo zauważają, że dziecko swoim zachowaniem znacznie odróżnia się od równolatków. Stąd jest już tylko krok od poszukiwania dla dziecka pomocy. Ten rodzaj ADHD zdarza się o wiele częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Oto, jakie zachowania są charakterystyczne dla dziecka z ADHD-PH:

  • Wierci się w krześle
  • Nie potrafi przestać mówić
  • Sprawia wrażenie, jakby ciągle gdzieś się śpieszył
  • Nie potrafi wysiedzieć na miejscu podczas posiłków, czy podczas lekcji
  • Jest bardzo impulsywny
  • Podejmuje działania, bez względu na konsekwencje
  • Nie potrafi doczekać do swojej kolejki (podczas gier i zabaw z rówieśnikami)


Osoby z ADHD-PH mają przede wszystkim kłopoty w budowaniu i utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Problemy w pracy, czy trudności akademickie nie są tutaj tak wyraźne jak w dwóch pozostałych podgrupach. Niestety ADHD-PH bardzo często występuje razem z innymi problemami psychicznymi. Współwystępowanie innych chorób to jest raczej reguła niż wyjątek przy ADHD. Może to być depresja (u starszych dzieci i dorosłych z ADHD), nerwice (częściej wśród dziewczynek, niż chłopców), czy nadużywanie substancji psychoaktywnych ? wśród środków używanych przez cierpiących na ADHD prym wiodą środki promujące wyrzut, lub w jakikolwiek inny sposób zwiększające ilość dopaminy w mózgu.
Dorośli z tym podtypem ADHD często osiągają duże sukcesy w zawodach, które wymagają ciągłej aktywności i dużej presji. Odnajdują się, jako sprzedawcy nieruchomości, maklerzy, czy szefowie kuchni.

Leczenie ADHD z nadpobudliwością

W tej grupie stymulanty wykazują dużą skuteczność. Te zawierające metylofenidat są lepiej tolerowane, niż zawierające amfetaminę (odwrotnie niż w przypadku innego typu ADHD, czyli ADHD-PI). Preparaty takie jak strattera, czy edronax, raczej w grupie chorych z dominującą nadpobudliwością nie będą bardzo skuteczne (gdyż celem ich działania jest układ noradrenaliny, a nie dopaminy).

Więcej o ADHD z nadpobudliwością na: